Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, Αστέρας-ΟΦΗ 1-1

27 Απριλίου 2024
8 λεπτά ανάγνωσης
6205603

Αστέρας και ΟΦΗ μοιράστηκαν απόψε στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” γκολ (1-1) και βαθμούς, στο τελευταίο εντός έδρας αγώνα της αγωνιστικής περιόδου για τον Αστέρα.

Στο 12ο λεπτό ο Αστέρας άνοιξε το σκορ, όταν μετά από κόρνερ του Παλάσιος, ο Ρεγκίς γύρισε την μπάλα και ο Αλάγκμπε με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Έτσι στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Alagbe έγινε ο 12ος φετινός σκόρερ του Αστέρα

Στο 53′ ισοφάρισε ο ΟΦΗ, όταν μετά από γύρισμα του Μεγιάδο στην πλάτη της άμυνας, ο Μπάκου πήρε την μπάλα, έκανε την παράλληλη πάσα και ο Γκρόζντανιτς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Μία άτυχη στιγμή για τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα.

Ο Αστέρας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες για να πετύχει γκολ, αλλά η ατυχία δεν τον άφησε να σκοράρει.

Στο 15′ μετά από γύρισμα του Λύρατζη, ο Ρεγκίς δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας για να σκοράρει προ κενής εστίας. Στο 30′ Ο Παλάσιος πέρασε τον Μπάκιτς στην περιοχή, πλάσαρε και ο Λαμπρόπουλος απομάκρυνε πάνω στη γραμμή! Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Ρεγκίς έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 60ο λεπτό, ο Ρεγκίς επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Χριστογεώργος απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης, ο Παλάσιος προσπάθησε να γυρίσει στην καρδιά της περιοχής, αλλά απομάκρυνε ο Βούρος.

Στο 81ο λεπτό, ο 16χρονος Κωνσταντίνος Αγγελάκης κάνει το ντεμπούτο του στη  Super League, αντικαθιστώντας τον Αργεντίνο Miritello. Οι παλιότεροι θα θυμούνται πώς μία αντίστοιχη αλλαγή είχε γίνει στις 18 Απριλίου 2010, στο ΟΑΚΑ σε αγώνα του Αστέρα με την ΑΕΚ, όταν ο νεαρός τότε Τάσος Μπακασέτας αντικατέστησε τον Κροάτη Cezarec! Λέτε να ζήσουμε την επανάληψη της ιστορίας;

Ο ΟΦΗ είχε καλές στιγμές, όταν στο 14′ το σουτ του Τοράλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή. Στο 23′ ο ΟΦΗ είχε και δεύτερο δοκάρι, όταν μετά από πάσα του Ριέρα, ο Ισέκα βγήκε τετ-α-τετ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 84′ οι δύο αλλαγές του ΟΦΗ, που είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα, δημιούργησαν μία ευκαιρία, όταν μετά το γύρισμα του Μοσκέρα,  ο Φελίπε δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Παπαπέτρου, με βοηθούς τους Αρμακόλα, Ψύλλο.
Αστέρας: Τσιφτσής, Λύρατζης, Καστάνιο, Γκρόζντανιτς, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (70′ Μουνάφο), Αλάγκμπε, Ζουγλής (70′ Μπαρτόλο), Παλάσιος (80′ Γκρος), Ρεγκίς, Μιριτέλο (81′ Αγγελάκης).
ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Λουκάο, Βούρος, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Τοράλ (74′ Αποστολάκης), Ριέρα (83′ Μοσκέρα), Μπάκιτς (88′ Θεοδοσουλάκης), Μπάκου (74′ Γκλάζερ), Ισέκα (83′ Φελίπε).